SINC2B115
At a Glance
Product Dimensions 1.88"h x 11.38"w x 20.5"d
What We Offer
Get to know this product.
Product Overview
Product Overview
Smooth black glass made by EuroKera creates an attractive, easy-to-clean surface. The rear 1800W element is sized at 8 1/4", ideal for boiling large pots of water or cooking with woks and other large cookware. The 6 1/4" 1300W front element is ideal for smaller pots and pans. NOTE: due to the 115V operation, a power management function limits the overall output to 1800W. If both elements are in use and the power is exceeding 1800W, the cooktop will automatically reduce the power level of the element that is not being adjusted.
With its ideal size and advanced safety features, the SINC2B115V is the perfect cooktop to ensure intuitive, safe cooking in a variety of small kitchen settings. Additional choices are available for 220V connections, including induction cooktops in white glass. Browse the full Summit line for more options.
115V Operation
Designed for use with 110-120V / 20 amp connections
Power Cord Included
Pre-installed 115V 3-pronged cord for easier setup (NOTE: plug is NEMA 5-20P and must be plugged into a matching receptacle)
Induction Heating
1800W Operation
Rear burner can operate up to 1800W, while front burner can reach 1300W; NOTE: because this is a 120V cooktop, the max wattage is 1800W. If both burners are in use and exceed 1800W, the element you are not adjusting will automatically default to a lower power setting
EuroKera Glass Surface
Easy cleanup and elegant style on a smooth ceramic glass surface in a jet black finish
Large Rear Element
8 1/4" element operates at a maximum of 1800W
Standard Front Element
6 1/4" 1300W front element to cover most general cooking needs
Timer Function
Safety Cut-Off
Child Lock
Safety feature lets you lock the cooktop to prevent unsupervised heating
Overflow Protection
Power will automatically shut off if boiling liquid or a wet cloth touches the control panel
Automatic Shutoff
Residual Heat Indicator Light
Indicator shows when the surface is still hot to touch
Energy Efficient Design
Approximately 85% of the heat created goes directly towards heating cookware contents